Sonoterapia- co kryje się pod tym pojęciem?

przez admin
głośnik

Być może sonoterapia jest dla nas czymś zupełnie nowym, jeśli jednak rozwiniemy to pojęcie jako terapię związaną z ultradźwiękami, szybko może się okazać, że być może już kiedyś mieliśmy z czymś takim do czynienia.

Zabiegi te cieszą się bowiem sporą popularnością. Jest to bowiem ciekawy zabieg, który ma działanie lecznicze. Ultradźwięki są tak naprawdę już od dość dawna terapią stosowaną na miejsca, które zostały zmienione chorobowo. Dzięki oddziaływaniu fali ultradźwiękowej można wdrożyć efektywne leczenie tkanek i komórek skóry. Ma ona bowiem działanie pobudzające i stymulujące tkanki do podjęcia szybszego procesu regeneracji, który zazwyczaj jest bardzo pożądany. Dodatkowo, ultradźwięki mają to do siebie, że działają przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Terapię z ich wykorzystaniem możemy przejść w dobrym gabinecie fizjoterapeutycznym. Wystarczy umówić się na wizytę i przedstawić tam swój problem zdrowotny.

Charakter zabiegu i jego zastosowanie

Terapia ultradźwiękami jest wykonywana z wykorzystaniem specjalnego urządzenia. Jego zadaniem jest generowanie fali o odpowiednich parametrach. Zazwyczaj, najczęściej stosowanymi częstotliwościami jest 1 oraz 3 MHz. Do określenia pozostaje także rodzaj oddziaływania, a więc czy będą to fale stałe czy pulsacyjne. Aby dobrze dobrać parametry zabiegu, konieczny jest szczegółowy wywiad z pacjentem oraz zapoznanie się z badaniami, jakie zostały mu wykonane. W taki sposób można osiągnąć wiele korzyści dla organizmu.

Pewnym standardem jest stosowanie ultradźwięków na rozmaite bóle. Mogą one dotyczyć zarówno pleców i kręgosłupa, mięśni całego ciała, jak i stawów. Cechą charakterystyczną zabiegu jest też to, że zmniejsza on napięcie w obrębie mięśni, można więc takie zabiegi stosować zamienne za sesje z masażem klasyczny. Zabieg sonoterapii jest też stosowany jako rehabilitacja po różnego rodzaju kontuzjach. Ultradźwięki przyspieszają gojenie się ran pobudzając procesy metaboliczne w komórkach. Łagodzą też stany zapalne, jakie mogą się wytworzyć w obrębie mięśni. Jak więc widać, ich zastosowanie może być bardzo szerokie.

Jak wygląda taki zabieg w praktyce? Szczegóły związane z zabiegiem

Nie musimy się do niego specjalnie przygotowywać. Wystarczy wybrać odpowiedni ośrodek rehabilitacji, który w swojej ofercie posiada terapię z wykorzystaniem ultradźwięków. My polecamy https://iclb.pl/zabiegi/sonoterapia-ultradzwieki/. Jedną z ważnych rzeczy jest to, że w miejscu, w którym aplikowane będą ultradźwięki nie mogą znajdować się włosy. Trzeba być więc przygotowanym na to, że być może konieczne będzie ogolenie powierzchni ciała. W początkowej fazie zabiegu fizjoterapeuta nałoży na skórę specjalny żel. Następnie przyłożona zostanie specjalna głowica aparatu, który jest odpowiedzialny za wytarzanie utradźwięków. Zabieg nie jest w żadnej mierze bolesny ani nieprzyjemny. Nie trwa też długo, ale zazwyczaj trzeba być przygotowanym na to, że jedna sesja może się nie okazać wystarczająca. Terapię ultradźwiękami najlepiej przeprowadzać w seriach. Dzięki temu można szybko dostrzec jej efekty. Zakres terapii, a także czas jej trwania można wstępnie określić, ale potem zazwyczaj na bieżąco należy śledzić postępy oraz efekty takiej terapii.