Siłownia czy dieta- jak efektywnie chudnąć?

przez admin
siłownia

Wiele osób ma taką strategię, że aby zrzucić nadprogramowe kilogramy zaczynają chodzić na siłownię. Jak najbardziej jest to wskazane, warto jednak wiedzieć o tym, że najbardziej stabilne rezultaty jeśli chodzi o redukcję wagi można uzyskać wtedy, kiedy łączy się regularną aktywność fizyczną z odpowiednią dietą. Natomiast w momencie, kiedy stawiamy tylko na jeden z tych aspektów- w pewnym momencie możemy nadrabiać wcześniej zrzucone kilogramy. Dlaczego się tak dzieje? Przede wszystkim efekt jo-jo pojawia się wtedy, kiedy szybko zmieniamy swoje nawyki na dobre, a potem równie szybko z nich rezygnujemy.

Lepiej stawiać na długofalowe rozwiązania

Najlepszą receptą na schudnięcie jest… zmiana stylu życia. Kiedy zmienimy swój sposób spędzania wolnego czasu na aktywny lub też pozbędziemy się złych nawyków żywieniowych- po prostu schudniemy, a efekt ten będzie się utrzymywał tak długo, jak długo będziemy żyć w określony sposób. Dlatego jest to najskuteczniejsza metoda na schudnięcie- wprowadzenie pewnych stałych zasad, które wraz z upływem czasu same pozwolą nam zrzucać kilogramy.

Natomiast najmniej skutecznym sposobem jest obranie strategii w której najpierw morderczo katujemy się na siłowni, zrzucamy kilogramy, a potem równie szybko przestajemy ćwiczyć i nadrabiamy te kilogramy, które zrzuciliśmy. Podobnie jest z dietą. Obieramy sobie jakiś dystans czasowy, kiedy to głodujemy i jesteśmy na dużym deficycie energetycznym. W efekcie chudniemy, widzimy zadowalające nas statystyki, mija okres diety i wracamy do starych nawyków. W konsekwencji takiego działania, na nowo witamy się ze słodyczami i niezdrowymi przekąskami, co skutkuje powrotem do wagi sprzed diety. Jak więc widać, siłownia czy dieta– nie ma znaczenia, jaki sposób walki z kilogramami wybierzemy, jeśli będzie to kuracja krótkotrwała, podjęta jedynie na pewien czas.

Najlepszym rozwiązaniem jest pewna równowaga

Czyli wszystkiego po trochę. Najlepiej zdecydować się zarówno na wprowadzenie pewnych zasad odnośnie żywienia, jak i na wprowadzenie przynajmniej kilku regularnych treningów w takiej formie aktywności fizycznej, jaką lubimy. Jeśli nałożymy sobie zbyt wiele wyrzeczeń, dieta będzie zbyt skomplikowana, a ilość treningów niemożliwa wręcz do pogodzenia z naszym życiem rodzinnym i zawodowym- na pewno szybko przestaniemy przestrzegać jakichkolwiek zasad, a efekty będą żadne. Warto wiedzieć, że stan wagi podczas takiej diety trzeba kontrolować, a bezpieczny sposób chudnięcia to taki, gdzie na tydzień tracimy około 05-1,5 kg.

Dieta oraz ćwiczenia powinny też pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie, tym samym możemy poczuć się zachęceni do tego, aby wprowadzić szereg zmian w swoim życiu nie tylko na chwilę, ale i na stałe. Aby ciągle iść do przodu trzeba jednak podtrzymywać w sobie motywację, a więc na bieżąco kontrolować postępy i nie stresować się w momencie, kiedy na chwilę nasza waga się zatrzyma i nie będzie spadać- takie okresy również są jak najbardziej normalne i są jedynie pewnym etapem całego procesu rozłożonego w czasie.