Kiedy wykonać RTG punktowe a kiedy pantomograficzne lub cefalometryczne?

Podczas wizyty u stomatologa możemy spotkać się z poleceniem wykonania rentgena stomatologicznego. Jest to badanie, którego wynik bardzo wiele obrazuje. Lekarz jest w stanie dzięki niemu podjąć decyzję o formie dalszego leczenia. Co ważne, RTG zębów przydaje się w wielu różnych sytuacjach, nie tylko podczas zakładania plomb, czy leczenia kanałowego.
Zdjęcie RTG punktowe
W niektórych sytuacjach zalecane jest wykonanie zdjęcia RTG obejmującego jeden ząb. Polega ono na włożeniu do ust pacjenta czujnika cyfrowego lub kliszy rentgenowskiej. Oczywiście pacjent zostaje zabezpieczony poprzez założenie specjalnego fartucha. Należy pamiętać także o zdjęciu wszelkich metalowych elementów z ciała np. biżuterii. Całe badanie trwa kilka sekund, a zdjęcie dostępne jest natychmiastowo.
Kiedy przydaje się punktowe zdjęcie RTG?
Przede wszystkim tego typu badanie wykonujemy podczas leczenia próchnicy, czy zapalenia, które znajduje się dosyć głęboko w zębie. Wtedy wymagane jest, aby skontrolować to, jak głęboko sięga próchnica. Może ona bowiem dotykać już miazgi. Powoduje to spory ból i utrudnienie, chociażby dla kobiet w ciąży. Bakterie pochodzące z próchnicy mogą w takim wypadku przedostawać się do organizmu i mieć niekorzystny wpływ na rozwój ciąży. Dlatego tak ważne jest wykonywanie rentgenu stomatologicznego w momencie, gdy istnieje możliwość głęboko osadzonego zapalenia w takiej sytuacji. Punktowe zdjęcie wykonuje się także przed planowanym leczeniem kanałowym.
Zdjęcie RTG pantomograficzne
W przeciwieństwie do punktowego zdjęcia RTG, pantomogram polega na uzyskaniu obrazu twarzoczaszki. Prześwietlone zostają więc wszystkie zęby, kości znajdujące się w twarzoczaszce. Jeśli chodzi o samo przygotowanie się do badania to nie różni się ono od każdego innego rentgenu stomatologicznego. W tej sytuacji również należy ściągnąć wszelkie metalowe elementy.
Kiedy przydaje się zdjęcie RTG zębów pantomograficzne?
Pantomogram wykonuje się przede wszystkim u osób, które cierpią na ból zębów, którego nie są w stanie dokładnie określić, albo zlokalizować. Jest to na tyle dokładne zdjęcie, które przedstawia całe uzębienie pacjenta, że w łatwy sposób można znaleźć dzięki niemu źródło problemu. Często wykonuje się to badanie u osób, które doznały urazów szczęki. Do tego, bardzo istotnym powodem, dla którego wykonuje się zdjęcie pantomograficzne jest ocena stanu uzębienia przed planowanym założeniem implantów, mostków, czy też protezy.
Zdjęcie cefalometryczne
Zdjęciem, które wykonujemy, aby uzyskać obraz większej ilości zębów, jest również zdjecie cefalo. Czym różni się od pantogramu? Przede wszystkim wykonywane jest od boku. Obrazuje wobec tego tak jak i zdjęcie pantomograficzne, twarzoczaszkę pacjenta, ale profilem.
Kiedy przydaje się zdjęcie cefalometryczne?
Tak jak wspomnieliśmy, cefalo obrazuje twarzoczaszkę profilem, wobec tego łatwo się domyślić, że nada się ono idealnie do oceny stanu zgryzu pacjenta przed w trakcie lub po leczeniu ortodontycznym. Wykonywane przed założeniem aparatu, pomagają w doborze odpowiedniego sposobu leczenia. Jeśli wykonujemy zdjęcie cefalometryczne w trakcie lub na koniec leczenia, to jesteśmy w stanie porównać zgryz przed zastosowaniem aparatu na zęby oraz po.