W jaki sposób komponować swoją dietę?

przez admin
dieta warzywa

Niestety, nieodpowiedni sposób odżywiania ma wpływ na bardzo wiele aspektów naszego życia: może powodować nasze złe samopoczucie, uczucie senności, apatii czy zmęczenia, sprawiać, że nasza sylwetka nie będzie taka, jaką byśmy sobie życzyli, może też być przyczyną bólów brzucha i różnego rodzaju problemów zdrowotnych związanych z układem pokarmowym. Dlatego też warto wziąć pod lupę to, co jemy i w jakich ilościach, ale po prostu poczuć się lepiej i w końcu zacząć dodawać sobie energii zamiast ją sobie odbierać.

Jaka powinna być prawidłowa dieta?

Niejednokrotnie możemy być zaskoczeni tym, że nasza obecna dieta tak bardzo odbiega od tego, jak faktycznie powinniśmy się odżywiać, aby dobrze się czuć. Zmiany w naszej diecie powinniśmy rozpocząć od najprostszej możliwej rzeczy, a więc od tego, aby wziąć pod lupę to, co pijemy i w jakich ilościach. Absolutnie konieczne jest zrezygnowanie z regularnego spożywania napojów słodkich, a najzdrowiej jest też zrezygnować ze słodzenia kawy oraz herbaty. To, co powinniśmy pić to woda, najlepiej, aby była ona niegazowana i aby było jej przynajmniej około 2 litrów dziennie. Picie wody jest też jednym ze sposobów na to, aby unikać podjadania pomiędzy posiłkami. Bowiem zazwyczaj po wypiciu pełnej szklanki wody czujemy chwilową sytość, która powinna nas zniechęcić do sięgania po inne rzeczy z lodówki.

Odpowiednie ilości i wielkości posiłków

Raz zapominamy o zjedzeniu śniadania i głodujemy, innym razem wracamy i zjadamy ogromny obiad tym samym rozpychając sobie żołądek i powodując leniwe trawienie przez wiele kolejnych godzin. O ile tylko pozwala nam na to nasz tryb życia, powinniśmy planować około 5 posiłków w ciągu dnia w równych odstępach czasu, ale też te posiłki nie powinny być zbyt duże. Dobrą zasadą jest mierzenie wielkości posiłków w stosunku do wielkości naszej zaciśniętej pięści. Nasz żołądek jest mniej więcej takiej wielkości, jak nasza zaciśnięta pięść- jedząc większe porcje będziemy go niepotrzebnie rozpychać, a w konsekwencji- będziemy przybierać na wadze.

To, co jemy ma ogromne znaczenie

W pierwszej kolejności powinniśmy wykluczyć z naszej diety słodycze- zarówno w przypadku, kiedy chcemy schudnąć, jak i wtedy, kiedy po prostu chcemy zacząć odżywiać się zdrowiej. W słodyczach nie ma tak naprawdę niczego wartościowego, co mogłoby się przydać naszemu organizmowi- są to puste kalorie. Dobrym pomysłem będzie też ograniczenie spożycia dań typu fast-food do minimum. Są one zazwyczaj bardzo kaloryczne, a w ich składzie znajdziemy niewiele zdrowych i odżywczych składników. To, na co na pewno powinniśmy zwrócić uwagę to owoce i warzywa, ciemne pieczywo oraz ryby. Musimy się liczyć z tym, że na samym początku takiej diety często możemy czuć się niedojedzeni po posiłku- tak się stanie w momencie, kiedy zaczniemy jeść częściej, ale małymi porcjami. Pamiętajmy jednak o tym, że zmiana nawyków żywieniowych nigdy nie jest prosta, ale po pewnym czasie nasz organizm się przyzwyczai do zupełnie innego rozkładu jazdy, a my będziemy mieli szansę poczuć się znacznie lepiej.