Ćwiczenia dla otyłych
W jaki sposób mogą ćwiczyć osoby otyłe?
Oczywiście, absolutnie wskazane jest, aby osoby otyłe ćwiczyły i jak najczęściej korzystały z aktywności fizycznej. Zazwyczaj jednak nie poleca się im takich treningów, na jakie mogą pozwolić sobie osoby z lekką nadwagą. Bardzo wiele nadprogramowych kilogramów nie tylko mocno obniża sprawność, ale przede wszystkim wpływa na zmniejszenie wydolności organizmu. Dlatego też osoby otyłe, które chciałyby zacząć być aktywne, nie powinny zaczynać od forsownych treningów i ćwiczeń o dużej intensywności, gdyż stanowi to spore zagrożenie dla ich zdrowia. Po pierwsze ze względu na możliwość wystąpienia niewydolności narządów podczas dużego wysiłku- układu oddechowego czy też serca, a po drugie ze względu na znacznie większe ryzyko wystąpienia kontuzji. Wobec tego, jakie ćwiczenia dla otyłych wybierać, aby zacząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną i nie zrobić sobie krzywdy?
Najlepiej zacząć od najprostszych form ruchu
Duża waga, a także nasze nawyki z pewnością okażą się dla nas dużą przeszkodą w podejmowaniu jakiejkolwiek aktywności. Zazwyczaj, osoby mające nadwagę nie ćwiczą regularnie i raczej unikają bycia aktywnymi, dlatego też na samym początku nawet najprostsze formy ruchu mogą okazać się dla nich wyzwaniem, mogą powodować zmęczenie, zadyszkę i ból mięśni. Z tego względu nie powinno się zaczynać od bardzo forsownych ćwiczeń, a najlepiej rozpocząć od regularnych spacerów, maszerowania, treningów nordic walking, jazdy na rowerze lub też prostych ćwiczeń typu fitness, których głównym zadaniem jest wzmacnianie mięśni. Wraz z upływem czasu, stopniowo można zwiększać intensywność ćwiczeń, szczególnie jeśli będziemy widzieli, że wydolność naszego organizmu również się zwiększa.
Motywacja oraz postępy
Osobom otyłym znacznie trudniej może być zmotywować się do tego, aby regularnie wychodzić na treningi. A jednak, to podtrzymywanie wewnętrznej motywacji jest naprawdę bardzo ważne. Najlepiej opracować sobie pewien plan ćwiczeń, w którym trzy dni w tygodniu poświęcimy na trening. Rodzaje aktywności możemy sobie różnicować- jeden dzień poświęcić na pływanie, jeden dzień na rower, a kolejny na dłuższy spacer lub marsz. Dzięki temu jednocześnie będziemy wzmacniać różne partie mięśni. Pamiętajmy o tym, aby opracowany przez nas plan był realnie dostosowany do prowadzonego przez nas trybu życia, czyli do naszych domowych obowiązków, naszej pracy oraz możliwości czasowych. Obok planowania treningów równie ważne jest też planowanie dni, kiedy nasz organizm będzie miał szansę się zregenerować. Wówczas robimy największe postępy, a na kolejnych treningach zazwyczaj czujemy, że nasze możliwości się zwiększyły. To też wpływa na naszą motywację do ćwiczeń. Zawsze możemy też skorzystać z usług trenera personalnego, który pokaże nam, od jakich ćwiczeń powinniśmy zacząć i wskaże, jaka powinna być intensywność treningów, która nie zaszkodzi naszemu zdrowiu.