Logopeda dziecięcy – warto go odwiedzić?

przez admin

Logopeda dziecięcy – czym się zajmuje

Logopeda dziecięcy – zapewne kojarzy nam się ze specjalistą od “rrr”. Przynajmniej tak mówią dzieci, które dzięki odbytej terapii pokonały swój problem z tą na przykład głoską. Jednak jest to tylko jedna z wielu misji, z jakimi do czynienia w swojej pracy ma logopeda. Obecnie fachowcy pracują zarówno z dziećmi jak i dorosłymi, którzy zmagają się z przeróżnymi zaburzeniami komunikacji językowej. A zaliczamy do nich między innymi wady wymowy, jąkanie, niedosłuch lub brak mowy. Istotny problem, który również podlega terapii to np. nieprawidłowa budowa narządów artykulacyjnych czy dysleksja i wynikające z niej problemy w nauce. Kontaktowanie się ludzi jest jedną z ich naturalnych potrzeb, a jakiekolwiek utrudnienia stanowią bardzo poważny dyskomfort, głownie psychiczny. Dlatego zawód logopedy jest bardzo potrzebny i w wielu przypadkach wręcz nieoceniony.

 

Kiedy należy umówić wizytę u logopedy dziecięcego?

Zapewne słyszeliśmy o roli logopedy już w stymulowaniu motoryki buzi u niemowląt, szczególnie wcześniaków, u których nie wykształcił się odruch ssania. Zazwyczaj jednak udajemy się do specjalisty wówczas, gdy zauważamy w dziecka ewidentne problemy ze słuchem, mową lub wymową. Prawidłowy rozwój mowy u człowieka składa się z kilku etapów, które zależą od jego wieku:

– etap pierwszy ewolucji zaczyna się jeszcze podczas życia płodowego i nazywa się okresem przygotowawczym;

– od urodzenia do pierwszego roku życia ma miejsce tzw. okres melodii;

– do ukończenia roku drugiego występuje okres wyrazu;

– od 2 do 3 roku życia – okres zdania;

– zaś do 3 do 7 trwa okres swoistej mowy dziecięcej.

Warto znać te normy, aby móc kontrolować rozwój dziecka. Stanowią one dla rodziców alarm, albo wręcz przeciwnie uspakajają. Należy mieć jednak na względzie, że każde dziecko jest inne. Dlatego konsultacje u logopedy w razie jakikolwiek wątpliwości są zawsze dobrym rozwiązaniem.

 

Logopeda – najlepszy specjalista od jąkania

 

Jąkanie dla osób borykających się z ta przypadłością stanowi bardzo przykry problem, często wręcz wstydliwy. Przybierać ono może wiele form, a jego zewnętrzne objawy mogą też zmieniać się w czasie. Samych przyczyn tego zaburzenia wymienia się wiele, np. zaburzenia oddychania, emocje, styl i warunki życia, podłoże genetyczne… Czy jednak wszystkie one są do końca wyjaśnione? Zazwyczaj jąkanie pojawia się w dzieciństwie. I powinno ono stanowić alarm, aby udać się na wizytę do specjalisty, jakim jest dobry logopeda dziecięcy. Warto wiedzieć, że takie zaburzenie przy odpowiednim zaangażowaniu specjalisty, małego pacjenta oraz jego rodziców można zredukować, a nawet wyleczyć. Istnieje wiele nowych metod, popartych badaniami naukowymi, które są nadzieją dla wszystkich izolujących się towarzysko osób z problemem jąkania.

 

Dobry logopeda dziecięcy to również dobry psycholog

 

Praca z drugim człowiekiem, a szczególnie dzieckiem wymaga sporego zaangażowania oraz odpowiednich umiejętności. Na wstępie ogromne znaczenie ma nawiązanie dobrego kontaktu, który przerodzić ma się później w owocną współpracę. Trzeba umieć w tym zawodzie wykazać się sporą dawką humoru oraz kreatywności. Dzieci przecież najbardziej lubią zajęcia, które są ciekawe i pomysłowe. Jednocześnie w formie jakby zabawy logopeda musi włączyć odpowiednią metodykę i technikę pracy, która jest tutaj najważniejsza. Dzięki zdobyciu zaufania pacjenta łatwiej jest go motywować do późniejszych działań. Równie istotne jest wsparcie w trudach terapii ze strony rodziców, z którymi specjalista z zakresu logopedii także musi pozostawać w dobrej komunikacji.