Elektroterapia- leczy choroby układu ruchu

przez admin
prąd

Elektroterapia jest dość popularnym rodzajem zabiegu, który zalecany jest w sytuacji, kiedy cierpimy na różnego rodzaju choroby związane z naszym układem ruchu. Warto wiedzieć, że jej istotą jest zastosowanie energii elektrycznej, która może pobudzać organizm ruchowo, ale która również ma działanie przeciwbólowe. Elektrostymulacja może być wykonywana w sposób bardzo różnorodny, gdyż można manipulować rodzajem impulsów prądowych. Fizykoterapia daje możliwość stosowania prądów stałych, impulsowych oraz modulowanych, ale też można modyfikować ich kierunek, częstotliwość, a także natężenie. Podczas wizyty u odpowiedniego specjalisty należy we właściwy sposób zdiagnozować problem, a następnie spróbować zarekomendować elektrostymulację we właściwym dla pacjenta wariancie.

Co może nam dać zabieg elektrostymulacji?

Stymulacja prądem pozwala na wprowadzenie istotnych zmian związanych z metabolizmem komórkowym. W efekcie można znacznie poprawić przewodnictwo chemiczno- nerwowe w organizmie. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że pojedynczy zabieg elektroterapii raczej nie przyniesie żadnego rezultatu. Dlatego też zabiegi te są wykonywane seriami, nawet do 20 zabiegów w ramach jednej terapii, w odpowiednio rozłożonych odstępach czasu. Pojedynczy zabieg zazwyczaj trwa od kilkunastu minut do około pół godziny i raczej nie jest nieprzyjemny. Jest wykonywany za pomocą specjalistycznego urządzenia.

Galwanizacja jest doskonałym przykładem elektrostymulacji

Jednym z rodzajów elektrostymulacji jest galwanizacja. Jest to terapia z zastosowaniem prądu stałego, którą zazwyczaj zaleca się pacjentom, którzy skarżą się na różnego rodzaju nerwobóle lub też mają problemy z przewlekłymi zapaleniami nerwów lub splotów nerwowych. Galwanizacja jest też polecana przy występowaniu różnego rodzaju bólów, a także przy zakrzepach naczyniowych lub porażeniach wiotkich. Zabieg ten wykonuje się poprzez zastosowanie dwóch elektrod.

Prądy diadynamiczne

Jest to jeszcze jeden przykład elektrostymulacji, gdzie z kolei mamy do czynienia z naprzemiennym leczeniem najpierw diafazą stałą, a następnie prądami złożonymi. W efekcie efekt zastosowania elektrostymulacji może być bardziej złożony dzięki stymulacji impulsowej. Ten rodzaj leczenia stosuje się w dyskopatii, półpaścu, rwie kulszowej oraz w przypadku zwyrodnienia stawów. Prądy diadynamiczne mają też zastosowanie w przypadku zapaleń okołostawowych. Może je też stosować po rozmaitych urazach oraz w przypadku leczenia odmrożeń.

Autor: https://iclb.pl/